Sommarloocken nästa år? Makeup hos Steinrohners visning. Foto Getty
Dags för tyska modeveckan med visningar i Berlin och våren 2017… Känns rätt avlägset va?
Röda läppar på modellen Franziska Knuppe och Eva Herzogs visning i Berlin Foto: GettyFlätorna håller i sig till nästa år. Ewa Herzogs catwalk. Foto GettyBackstage på Avelons show i Berlin Fashion Week 2017 Foto: Getty Images
Journalisten Agneta Elmegård är skönhetsredaktör på Aftonbladet och vurmar särskilt för hållbarhet och grön kemi. 2019 listades Agneta av den brittiska organisationen Diversified Communication UK, till en av de mest inflytelserika personerna i Skandinavien inom ”Green Beauty”. Agneta är utbildad i hållbarhetsstrategier vid Cambridge University i England.
Liv Lövendahl är journalist och har jobbat flera år som redaktör på olika magasin inom det lyxiga lifestylesegmentet. Med en passion för hållbarhet i kombination med lyx brinner hon särskilt för ekologisk skönhet och genomtänkt mode.